آموزش اسپیکینگ آیلتس، ۸ اشتباه رایج ایرانیان در اسپیکینگ

آموزش اسپیکینگ آیلتس، ۸ اشتباه رایج ایرانیان در اسپیکینگReviewed by علیرضا فرشادفر on Jan 20Rating: 5.0آموزش اسپیکینگ آیلتس، ۸ اشتباه رایج ایرانیان در اسپیکینگآموزش اسپیکینگ آیلتس، 8 خطای رایج دانشجویان ایرانی در آزمون اسپیکینگ آیلتس را مورد بررسی قرار می دهد تا دیگر هیچ وقت شما در آزمون اسپیکینگ آیلتس تان دچار این اشتباهات نشوید و با رعایت کردن این موضوعات در آزمون اسپیکینگ نمره 8 را کسب نمایید. تهیه شده در سایت سرزمین دانش، آموزش آیلتس سیستماتیک برای اولین بار در ایران.
alireza farshadfar - آموزش اسپیکینگ آیلتس، ۸ اشتباه رایج ایرانیان در اسپیکینگ
علیرضا فرشادفرنویسنده مقاله

در زمینه آموزش اسپیکینگ آیلتس، درس گرفتن از اشتباهات گذشته نقش بسزایی ذر زمینه موفقیت در آزمون اسپیکینگ آیلتس را ایفا می نماید. در این مقاله 8 اشتباه رایج دانشجویان ایرانی در آزمون اسپیکینگ آیلتس را بررسی می نماییم به امید استفاده شما دوستان عزیزم. لطفا در صورتی که این مقاله را مفید یافتید آن را در شبکه های اجتماعی با ذکر منبع به اشتراک بگذارید. با سپاس فراوان از شما بزرگواران.

آموزش اسپیکینگ آیلتس

آموزش اسپیکینگ آیلتس، 8 اشتباه دانشجویان ایرانی

آموزش اسپیکینگ آیلتس، 8 اشتباه رایج دانشجویان ایرانی عنوان مقاله ای است که به اشتباهات رایج دانشجویان ایرانی هموطن در آزمون اسپیکینگ رخ می دهد. با ملاحظه این اشتباهات و تلاش برای رفع آنها مطمئنا سطح اسپیکینگ آیلتس تمام هموطنانمان پیشرفت خواهد کرد.

این اشتباهات بیشتر براساس تجربه شخصی من در طول این 15 سال سابقه تدریس و تحقیق در زمینه آزمون آیلتس می باشد. با توجه به سابقه فعالیت من در بریتانیا، منچستر به مدت 11 سال و مقایسه دانشجویان آن منطقه با عزیزان هموطن ، به اشتباهات رایجی در کشورمان دست یافتم که در این مقاله با شما به اشتراک می گزارم.

اشتباه شماره یک : عدم نت برداری در بخش دوم اسپیکینگ آیلتس

در آموزش اسپیکینگ آیلتس به اولین اشتباه رایج دانشجویان ایرانی در آزمون اسپیکینگ آیلتس می پردازیم. 

در بخش دوم آزمون اسپیکینگ، مصاحبه کننده، کارتی را که به Cue Card معروف است به ما می دهد که برروی آن سوال اسپیکینگ بخش دوم نوشته شده است که غالبا توصیف Something یا چیزی یا توصیف Somebody یا یک شخص یا توصیف یک رویداد An Event می باشد. دو دقیقه فرصت به دانشجویان داده می شود و یک برگه کاغذ و یک عدد خودکار. اما با کمال تعجب دانشجویان هیچ استفاده ای از این قلم و کاغذ نمی کنند. دسته دیگری از دوستان هستند که شروع می کنند به نوشتن یک مقاله در مورد موضوع، ظاهرا این دسته از دوستان فکر می کنند که در آزمون رایتینگ می باشند.

دسته ای دیگر از دانشجویان نت برداری خود را به زبان فارسی انجام می دهتد که این کار را توصیه نمی کنم. دلیل آن این است که مغز ما برای ترجمه جملات و عبارات از زبان انگلیسی به فارسی مسلما زمانی را صرف می کند و همچنین این مساله باعث می شود که ما به فارسی در ذهنمان فکر کنیم و آن را به انگلیسی ترجمه کنیم و این جور هست که اسپیکینگ آیلتس ما پینگیلیش می شود و مسلما نمره خوبی را کسب نخواهیم کرد.

دوستانی که این مطلب را مطالعه نمودند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند  تلفظ صحیح ۱۰۰ کلمه پرکاربرد انگلیسی با لهجه بریتیش برای اسپیکینگ آیلتس

به عنوان اولین نکته آموزش اسپیکینگ آیلتس، اگر بخواهم برای شیوه نت برداری در بخش دوم آزمون اسپیکینگ مقاله ای بنویسم، مسلما مقاله ای می شود در 100 صفحه که از حوصله من و شما خارج خواهد بود. اما بهترین رهنمود این است که نت برداری خود را بر اساس قوانین طوفان ذهنی  یا Brainstorming انجام دهید . همینجا به شما دوستان عزیزم قول می دهم که مقاله ای مبسوط در زمینه Brainstorming به خدمت شما تقدیم خواهم کرد. اما برای اشاره کوتاه، نت برداری شما باید کوتاه و مختصر و به شکل Bullet Point یا نکات کلیدی باشد.

نت برداری شما، نه باید آنقدر طولانی باشد که برای اینکه بخواهید بفهمید که چه باید بگویید باید یک پاراگراف را بخوانید، نه مانند بسیاری از دانشجویان نت برداری کنید که بعد ار نت برداری نمی دانند که این موضوع به کدام ایده آنها مربوط است. نت برداری باید به گونه تیتر وار باشد که حاوی کلمات کلیدی برای صحبت کردن شما باشد. جوری که با نگاه کردن به نوشته بتوانید بدون فوت وقت شروع کنید به صحبت کردن و مطالعه نت برداری شما خللی در Fluency یا مکالمه بدون وقفه شما ایجاد نکند.

اشتباه شماره 2 : نداشتن ایده کافی در زمینه کتاب، موزه و موزیک

در مقاله آموزش اسپیکینگ آیلتس به دومین اشتباه دانشجویان ایرانی در آزمون اسپیکینگ آیلتس می پردازیم.

متاسفانه به دلیل سبک زندگی ما ایرانیان و مغایر بودن آن با استانداردهای کشوری مثل بریتانیا که خواستگاه آزمون آیلتس می باشد، دانشجویان ایرانی دچار مشکلاتی در آزمون اسپیکینگ آیلتس می شوند.

یکی از این مشکلات، تفاوت فرهنگی کشور بریتانیا و ایران در زمینه فرهنگ مطالعه و کتاب خوانی می باشد. استاندارد مدت زمان مطالعه در کشور ما بسیار پایین می باشد در نتیجه زمانی که با سوالی در آزمون اسپیکینگ آیلتس مواجه می شویم که از ما می خواهد تا کتابی را که دوست داشته ایم توصیف نماییم گاها دچار مشکل می شویم. متاسفانه در آماری که دانشگاه کمبریج به همراهی موسسه IDP استرالیا در مورد کیفیت پاسخ دهی به سوالات خاص برای هر کشور ارائه می دهد در زمینه جوابدهی به سوال توصیف کتاب، ایران و کویت و عمان مشترکا رتبه های بسیار ضعیفی را در پاسخگویی به این نوع سوالات از خود نشان می دهند.

مطابق با گفته های پاراگراف فوق به دلایل اختلاف Life Style یا شیوه زندگی کردن ما در ایران با کشوری مثل بریتانیا اطلاعات ما در مورد موضوعاتی مثل توصیف موزه، موزیک و کتاب ناکافی می باشد. توصیه من به شما با توجه به تکرارپذیری این گونه سوالات در آزمون اسپیکینگ این است که حتما دانشجویان تحقیقات خوبی را قبل از آزمون در این زمینه انجام دهند. دوستان سایت های زیادی در اینترنت وجود دارد که می توانید اطلاعات موضوعی خود را افزایش دهید. یکی از این سایت ها، سایت TED.com می باشد که می توانید به مجموعه سخنرانی ها در زمینه های گوناگونی از جمله موضوعات کتاب، موزه و موسیقی با transcript و متن سخنرانی ها دستری داشته باشید.

دوستانی که این مطلب را مطالعه نمودند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند  پنج اشتباه مهلک در آزمون آیلتس

از دیگر سایت های موجود در اینترنت، سایت هایی می باشد که تورهای مجازی به موزه ها را انجام می دهد این مساله باعث می شود که اطلاعات شما در مورد موزه ها و نقاشی ها و انواع آن برای پاسخ دادن به سوالات موجود در آزمون اسپیکینگ افزایش یابد. بسیاری از دانشجویان من می گویند که هیچگونه اطلاعاتی در مورد آخرین کتابی که خواندم ندارم پاسخ من به آنها این است که بروید کتابی را بخوانید و بعد آن را توصیف کنید. شاید عده ای تجویز می کنند که پاسخ به اینگونه سوالات را حفظ کنید و در آزمون اسپیکینگ استفاده نمایید. من هیچگاه به دانشجویانم این مساله را توصیه نمی کنم برای اینکه شما در آزمون اسپیکینگ باید طبیعی (Natural) صحبت کنید هرگونه حفظ کردن با این امر در منافات است و به شدت از طرف من مردود.

در ادامه سایتی را برای شما آماده کردم که گالری National Museum London را مجازی برای تورگردی می کند و باعث افزایش دامنه اطلاعات شما در زمینه Paining و Museum می باشد.

سایت National Gallery London

اشتباه سوم : دادن پاسخ های غیررسمی به سوالات آزمون اسپیکینگ آیلتس

در آموزش اسپیکینگ آیلتس، سومین اشتباه، صحبت کردن به صورت غیر رسمی می باشد و باز علت آن تفاوت های شیوه زندگی کردن و خونگرم بودن ما ایرانیان می باشد و جو غیر رسمی تر و دوستانه تر در کشورمان ایران است.

همیشه این مساله را در نظر داشته باشید در هیچ کجای آزمون اسپیکینگ آیلتس به شکل غیر رسمی صحبت نکنید و هیچگاه از Slang یا کلمات کوچه و خیابانی استفاده نکنید حتی اگر سوالات بخش اول آزمون اسپیکینگ باشد که در مورد مواردی غیررسمی مثلا راجع به زندگی شخصی ما باشد یا حتی اگر در بخش دوم با سوالی روبرو شویم مثل توصیف یک روز گردش و تفریح در طبیعت یا مثلا توصیف یک فیلم کمدی.

سوالات فوق، سوالاتی فنی و رسمی نیست اما این به این مصداق نیست که شما باید غیر رسمی پاسخ دهید. پس برای کسب نمرات بالا در آزمون اسپیکینگ آیلتس، همین الان با شیوه پاسخ دهی غیررسمی خداحافظی کنید که به شدت نمره آزمون اسپیکینگ شما را پایین می آورد.

اشتباه چهارم : استفاده زیاد از ummmmm در اسپیکینگ آیلتس

خوشبختانه دانشجویان ایرانی از سطح Fluency خوبی برخوردار  هستند و  این مساله از نقاط قوت ما محسوب می شود. اما گاها در آزمون اسپیکینگ آیلتس به دلایل وجود استرس در روز آزمون رشته افکار ما گسسته می شود و برای فکر کردن و ادامه بحث به اندکی زمان داریم و غالبا از واژه ummmm یا هوووووم استفاده می کنیم که این مساله به شدت نمره Fluency یاپیوسته حرف زدن ما را پایین می آورد.

دوستانی که این مطلب را مطالعه نمودند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند  آیلتس سیستماتیک چیست؟

برای مقابله با این مشکل اساسی ، استفاده از Gap Filler یا پرکننده مکالمه به شدت توصیه می شود. برای آشنایی شما دوستان عزیزم با انواع Gap Filler  و شیوه استفاده از آنها توصیه می کنم حتما نگاهی به محصول تقویت اسپیکسنگ مستر کلاس یودیمی بیندازید که راهکارهای فوق العاده جالبی را در این زمینه و زمینه های دیگر موثر در کسب نمره بالا  در آزمون اسپیکینگ آیلتس را موشکافانه بررسی می کند.

در ادامه به 4 اشتباه رایج گرامری دانشجویان ایرانی در آزمون اسپیکینگ می پردازیم.

آموزش اسپیکینگ آیلتس : اشتباهات رایج گرامری دانشجویان ایرانی در آزمون اسپیکینگ
1

اشتباه اول گرامری : استفاده از More به جای A lot of

بعضی از دانشجویان اشتباها به جای استفاده از a lot of از more استفاده می کنند. مثلا می گویند I have more problems در اصل می خواهند بگویند I have a lot of problems .

عبارت I have more problems به تنهایی قابل استفاده نیست اما می توانید آن را در مقایسه با چیز دیگری استفاده نماییم. مانند

.In comparison with my brother,I have more Problems

2

اشتباه دوم گرامری : Because that

اشتباه دوم گرامری، استفاده از عبارت Because that می باشد که در اصل به جای عبارت Because of that به اشتباه استفاده می شود.

.I am new to my city ، because that، I can not find the addresses easily

به جای عبارت فوق باید بنویسید :

.I am new to my city because of that I can not find the addresses so easily

3

اشتباه سوم گرامری : عدم استفاده از افعال To Be

اشتباه سوم گرامری دانشجویان ایرانی در آزمون اسپیکینگ آیلتس عدم استفاده از افعال To Be در جمله می باشد.

به مثال زیر توجه فرمایید.

.Tehran Capital of Iran and I live there

.Tehran is the capital of Iran and I live there

.I Computer Engineer and I like to solve the problems

.I am Computer Engineer and I like to solve the problems

4

اشتباه شماره 4 : جابجایی اسم و صفت

در زمینه آموزش اسپیکینگ آیلتس، آخرین اشتباه رایج گرامری جابجایی اسم و صفت می باشد. برای روشن تر شدن موضوع لطفا به مثال های زیر توجه فرمایید.

.My house big has 3 bed-rooms

باید بگویید :

. My big house has three bed-rooms

امیدوارم مقاله آموزش اسپیکینگ آیلتس، 8 اشتباه رایج ایرانیان در آزمون اسپیکینگ، توانسته باشد مقداری هر چند اندک به اطلاعات شما در زمینه اسپیکینگ آیلتس افزوده باشد. لطفا با اشتراک گذاری این محتوا به دوستان و آشنایان باعث شوید سطح نمره اسپیکینگ تمام هموطنان عزیزمان افزایش یابد و همیشه ایرانیان نفرات اول در همه آزمون های بین المللی به خصوصی آزمون آیلتس باشند.

آموزش آیلتس

منبع : سایت سرزمین دانش


لطفا امتیاز دهید

علیرضا فرشادفر

مدیر سایت سرزمین دانش، مدرس آزمون آیلتس با بیش از 10 سال سابقه تدریس، MBA از دانشگاه منچستر، بنیانگزار آیلتس سیستماتیک در ایران

دریافت آموزش های رایگان  متفاوت آزمون آیلتس به همراه هدایای آموزشی باورنکردنی آزمون آیلتس
به جمع 3759 نفره اعضا سرزمین دانش بپیوندید