پنج نکته کلیدی برای موفقیت در لیسنینگ آیلتس

پنج نکته کلیدی برای موفقیت در لیسنینگ آیلتسReviewed by علیرضا فرشادفر on Dec 5Rating: 5.05 نکته کلیدی برای موفقیت در لیسنینگ آیلتسحمید شخصی است که آیلتس 8.5 دارد و نمره لیسنینگ و اسپیکینگ او 9 شده. 5 نکته کلیدی که او انجام داده و نمره 9 را کسب کرده در این مقاله مورد بررسی قرار می گیرد. در این مقاله ، برای آشنایی با آزمون لیسنینگ آیلتس، امکان دانلود فایل لیسنینگ آیلتس وجود دارد
alireza farshadfar - پنج نکته کلیدی برای موفقیت در لیسنینگ آیلتس
علیرضا فرشادفرنویسنده مقاله

حمید یک مرد 30 ساله است که در آزمون آیلتس مجموع 8.5 و  در ماژول ها ی لیسنینگ و اسپیکینگ نمره 9 را کسب کرده است. راز موفقیت حمید را در پنج نکته کلیدی خدمت شما بزرگواران تقدیم می کنم امیدوارم مورد رضایت شما دوستان عزیزم قرار گیرد به امید موفقیت روز افزون شما عزیزان.

لیسنینگ آیلتس

لیسنینگ آیلتس

پنج نکته کلیدی برای موفقیت در لیسنینگ آیلتس

عموما بسیاری از افراد بر این باورند که در مدت زمان کوتاه امکان موفقیت در آزمون آیلتس مخصوصا لیسنینگ آیلتس وجود ندارد. بر خلاف همه این نظرات باید به خدمت شما عرض کنم که با تلاش و پشتکار و برنامه ریزی و جدیت در کار این مساله کاملا امکان پذیر می باشد.

برای موفقیت در آزمون لیسنینگ آیلتس به 5 نکته کلیدی زیر توجه ویژه نمایید.

در انتهای این مقاله امکان  دانلود فایل لیسنینگ آیلتس وجود دارد.


شنیدن تنها کافی نیست باید گوش فرا دهید

برای موفقیت در آزمون لیسنینگ آیلتس، شنیدن تنها کافی نیست باید با جان و دل گوش فرا دهید. مهمترین اشتباهی که آزمون دهندگان انجام می دهند هنگامی که نوار در حال پخش شدن است، دانشجویان هنوز مشغول خواندن سوالات هستند. یکی از دلایلی که باعث موفقیت در آزمون لیسنینگ آیلتس می شود این است که زمانی که نوار در حال پخش شدن است تمام حواس خود را به نوار دهید.

زمانی که نوار پخش نمی شود تمام حواس خود را به سوالات دهید و تا آنجا که ممکن است سوالات را از پیش بخوانید و برای آنها آماده شوید اما به محض اینکه نوار شروع به صحبت کرد دست از خواندن بردارید.

در انتهای این مقاله امکان دانلود فایل لیسنینگ آیلتس وجود دارد.


نیازی نیست که تمام سوالات را در لیسنینگ آیلتس پاسخ دهید

دوستانی که این مطلب را مطالعه نمودند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند  پنج اشتباه مهلک در آزمون آیلتس

برای کسب نمرات بالا در لیسنینگ آیلتس  نیازی نیست  به تمام سوالات پاسخ دهید. اگر شما فقط به 30 سوال پاسخ دهید نمره 7 را می گیرید.

پس دقت بفرمایید اگر یک یا حتی تعداد بیشتری از سوالات را پاسخ ندادید نگران نباشید در نظر بگیرید که در آزمون لیسنینگ آیلتس  و آزمون ریدینگ آیلتس سوالات به تدریج سخت می شوند.

در آزمون لیسنینگ آیلتس تعداد 5 سوال وجود دارد که بسیار سخت می باشد و این پنج سوال برای کسانی درنظر گرفته شده است که رقابت برای کسب نمره 8.5 و 9 دارند. این سوالات به شکل رندوم بین دیگر سوالات لیسنینگ پخش می باشد. 

در انتهای این مقاله امکان دانلود فایل لیسنینگ آیلتس وجود دارد.


از اشتباهات پیش پا افتاده در بخش یک لیسنینگ بپرهیزید.

بسیاری از دانشجویان اشتباهات ساده ای را در بخش اول آزمون آیلتس انجام می دهند از جمله اشتباهات اسپلینگ و اشتباهات در اعداد. یکی از دلایل این مساله این است که چون آزمون لیسنینگ آیلتس با بخش یک شروع می شود و دانشجویان دچار استرس می شوند.

برای مدیریت استرس خود تا آنجا که ممکن است آزمون های مشابه آزمون آیلتس را قبل از امتحان انجام دهید و سعی کنید که شرایط امتحان را برای خود پیاده سازی کنید.

ielts past exams - پنج نکته کلیدی برای موفقیت در لیسنینگ آیلتس

لیستی از کلماتی که بیشتر در این آزمون ها تکرار می شوند را تهیه کنید و سعی کنید معنی آنها را پیدا کنید و در مثال آن را یاد بگیرید. یک سیستم که من انجام دادم و در آزمون لیسنینگ آیلتس نمره 9 را گرفتم سیتم PDM است .

سیستم PDM - مخفف   (Pronunciation, Dictation, Meaning)  می باشد یعنی هر کلمه جدید را که در آزمون های آیلتس پیدا می کنید اول تلفظ صحیح آنرا پیدا کنید سپس چند بار آن را بنویسید تا با املای آن آشنا بشوید و در نهاین معنی آن را در دیکشنری پیدا کنید و با یک مثال آنرا به خاطر بسپارید.

جهت دانلود فایل لیسنینگ آیلتس برروی لینک زیر کلیک بفرمایید.

لیسنینگ آیلتس

مشکل اصلی دانشجویان با سوالات 4 گزینه ای می باشد

دوستانی که این مطلب را مطالعه نمودند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند  ۴ راهکار برای افزایش آیلتس ۶ به آیلتس ۷

بسیاری از دانشجویان با سوالات 4 گزینه ای که بیشتر در بخش 3 آزمون لیسنینگ آیلتس می آیند مشکل دارند.

اولین مشکل با سوالات 4 گزینه ای زمانی پدیدار می شود که دانشجویان وقت کافی برای خواندن  تمام گزینه ها در سوالات 4 گزینه ای را ندارند.

راه حل این مشکل این است که به جای گذاشتن وقت روی سوالات بخش یک و دو آزمون لیسنینگ آیلتس، قسمتی از وقت خودتان را پس انداز کنید برای بخش سه که شامل سوالات 4 گزینه ای می شود.

سعی کنید همیشه یک یا دو بخش جلوتر باشید. در انتهای هر بخش که 30 ثانیه فرصت دارید سعی کنید قسمتی از وقت خود را صرف خواندن اینگونه از سوالات کنید.

دومین مشکل در رویارویی با اینگونه سوالات این است که زمانی که نوار شروع به خواندن می کند، دانشجویان هنوز مشغول خواندن سوالات هستند به خیال خود که مشغول گوش دادن هستند، اما آنها فقط می شنوند و تمرکز ندارند.

زمانی که فرصت دارید کلمات کلیدی را پیدا کنید و دور آنها را خط بکشید و تمام گزینه ها را بخوانید. زمانی که نوار شروع به خواندن می کند تمام حواس خود را به نوار دهید و کاملا گوش دهید و دیگر چیزی نخوانید.

سومین مشکل با سوالات 4 گزینه ای در لیسنینگ آیلتس این است که زمانی که نوار پخش می شود دانشجویان گزینه ها را می خوانند و منتظر شنیدن جواب درست می باشند.

در حالیکه در نوار توضیحی راجع به گزینه درست نمی دهد بلکه توضیحاتی کلی در مورد سوال می دهد. سعی کنید ابتدا تمام حواس خود را معطوف به نوار و سوال کنید بعد که نوار تمام شد، آنگاه به گزینه های پاسخ توجه کنید و یکی را که به نظر شما مناسب تر است را انتخاب کنید.

یکی از استراتژی های موفق در لیسنینگ آیلتس، قسمت سوالات 4 گزینه ای، حذف کردن گزینه های اشتباه می باشد. برای این منظور به روشهای زیر برای حدس زدن و حذف گزینه های غلط توجه بفرمایید.

گزینه های که زیاد ساده و روشن هستند معمولا نمی توانند جواب سوالات باشند. معمولا در سوالات لیسنینگ 4 گزینه ای، یک چالش و پیچش در جواب وجود دارد. پس گزینه های که خیلی ساده و روشن هستند معمولا نمی توانند جواب باشند.

گزینه هایی که کاملا گفته های نوار را نقض می کند و با آنچه شنیده اید در تضاد کامل است خیلی راحت می توانید این گزینه ها را حذف کنید.

دوستانی که این مطلب را مطالعه نمودند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند  بهترین راه تقویت لیسنینگ آیلتس با استفاده از متد Connected Speech

گزینه هایی که شامل دو گزینه همسان می باشد. مثلا گزینه A,C در صورتی که گزینه A و گزینه C درست نباشند هر دوی این گزینه ها اشتباه می باشد و می تواند حذف شود.


تا می توانید سریال انگلیسی تماشا کنید و به آهنگ های انگلیسی گوش دهید

تماشا کردن سریال های انگلیسی معجزه ای عجیب در لیسنینگ آیلتس شما ایجاد می کند. دلیلی که می گویم سریال و نه فیلم به دلایل زیر است.

اول اینکه در فیلم ها آهنگ های متن زیادی وجود دارد که حواس شنونده را پرت می کند.

دوم اینکه در سریال بیشتر از فیلم دایلوگ و گفتگو و به تبع آن کلمات جدید بیشتری  وجود دارد.

سوم آنکه چون سریال های انگلیسی دنباله دار هستند، نوعی حس و انگیزه در شما به وجود می آید که آنرا دنبال کنید و در ضمن شما با شخصیت های داستان بیشتر همزادپنداری می کنید تا در فیلم ها.

امیدوارم که این نکات توانسته باشد برای شما دوستان عزیم مفید واقع شود، نظرات و پیشنهادات شما بزرگواران ما را در ارائه خدمات پر کیفیت تر یاری می کند ما را از نظرات خود محروم نسازید. تیم تولید محتوای سرزمین دانش همواره سعی دارد با جدیدترین منابع آموزشی دین خود را هرچند کوچک در مقابل شما بزرگواران ادا کند. با تشکر فراوان از شما.

لطفا پس از دانلود فایل لیسنینگ آیلتس ،آزمون را به دقت انجام داده و در صورت هرگونه سوال و مشکلی با ما در تماس باشید.


منبع : ترجمه مقاله  [five things you can do today to raise your listening score [by Hamid Band 9 in IELTS listening  در سایت IELTS BLOG


لطفا امتیاز دهید

علیرضا فرشادفر

مدیر سایت سرزمین دانش، مدرس آزمون آیلتس با بیش از 10 سال سابقه تدریس، MBA از دانشگاه منچستر، بنیانگزار آیلتس سیستماتیک در ایران

0 comments

دریافت آموزش های رایگان  متفاوت آزمون آیلتس به همراه هدایای آموزشی باورنکردنی آزمون آیلتس
به جمع 3759 نفره اعضا سرزمین دانش بپیوندید